מהי הפרעה אובססיבית כפייתית?

בדיקות ארעיות שנועדו לוודא כי הגז סגור או שהבית נעול, נחשבות להתנהגות נורמאלית, גם אם הן מבוצעות פעמיים או שלוש. אך כשאדם סובל מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), התנהגויות אלו כה מוגזמות, עד שהן מפריעות לחיי היומיום. אין זה משנה מה אדם יעשה, הוא לא יצליח לנער את החשיבה הכפייתית. אך הטיפול זמין, ומסייע להשתחררות ממחשבות שאינן רצויות ודחפים שאינם הגיוניים, כך שניתן להשיב את השליטה על החיים.

הפרעה טורדנית כפייתית היא סוג של הפרעת חרדה המתאפיינת במחשבות שאינן רצויות ובלתי נשלטות, התנהגויות חוזרות וטקסיות אותן חש אדם הסובל מההפרעה חובה לבצע, למרות שהוא מכיר בכך שמחשבות אלו הן חסרות היגיון, הוא אינו מסוגל להתנגד להן או להשתחרר מהן.

סימני ותסמיני הפרעה טורדנית כפייתית

טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית

הטיפול היעיל ביותר להפרעה זו הוא בדרך כלל טיפול קוגניטיבי התנהגותי, כשלעיתים, ובהתאם לחומרת התסמינים, ניתן לשלב עם הטיפול תרופות נוגדות דיכאון.

הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי כולל שני מרכיבים:

חשיפה למקור האובססיה ומניעת התגובות הכפייתיות. המטופל מתבקש להימנע מההתנהגות הכפייתית אותה הוא מבצע על מנת להפחית את החרדה. לדוגמא, אם אדם מונע על ידי פחד מזיהום וחיידקים, יתכן שהמטפל יבקש אותו לשבת במקום מאובק ומעופש ולהימנע משטיפת ידיו. הטיפול יתחיל בהדרגה עד שההפרעה תעלם מעצמה. בדרך זו, לומד המטופל כי אינו זקוק לטקס כדי להיפטר מהחרדה וכי הוא מסוגל לשלוט על מחשבותיו הטורדניות והתנהגותו הכפייתית.

טיפול קוגנטיבי מתמקד במחשבות כפייתיות ותחושת אחריות מוגזמת. המטופל לומד שיטות בריאות ויעילות להגיב למחשבות כפייתיות, מבלי להזדקק להתנהגות הכפייתית.

שחרור מ-OCD מתאפשר באמצעות הכרה בכך שהמחשבות הטורדניות והדחפים הפולשניים הם תוצאה של הפרעה. המטופל לומד לאמן את עצמו להכיר בכך שידיו למעשה אינן מלוכלכות באמת, וכי מדובר באובססיה דמיונית בלבד. כתוצאה מכך הוא ימנע מהצורך לשטוף את ידיו שוב ושוב.

בנוסף כדאי לדעת:

סוגי הפרעות חרדה

טיפול פסיכולוגי משפחתי

צור קשר: