פסיכולוגיה
של התמודדות

דלקת עורית – הבנת הגורמים, הסימפטומים והטיפולים

ענת צוות האתר
ענת צוות האתר

ענת, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

מבוא

דלקת עורית, או דרמטיטיס, היא מצב רפואי שכיח הגורם לגירוי, אדמומיות וגירודים בעור. ישנם סוגים שונים של דלקות עור, עם מגוון גורמים ודרגות חומרה. חלק מהצורות הנפוצות כוללות אקזמה, פסוריאזיס ודלקות עור אלרגיות. התסמינים יכולים להשתנות מאדם לאדם, אך דלקת העור לעתים קרובות גורמת לאי-נוחות וצריכה טיפול מתאים.

 

גורמים לדלקת עורית

הגורמים לדלקת עורית הם מגוונים ויכולים לכלול:

  1. גורמים גנטיים: חלק מסוגי הדלקות העור קשורים למרכיבים גנטיים שמגבירים את הסיכון ללקות בהם.
  1. גורמים סביבתיים: חשיפה לגורמים כימיים, אבק, קרינה, או גירויים פיזיים עלולה לגרום לתגובה דלקתית בעור.
  1. גורמים אלרגיים: אלרגיות לחומרים כמו מזון, תרופות או חומרי הדברה יכולות לגרום לפריחה עורית אלרגית.
  1. גורמים עונתיים: מצבים כמו אקזמה עונתית עלולים להחמיר בעונות מסוימות עקב שינויים בטמפרטורה, לחות או חשיפה לאלרגנים.
  1. מצבים רפואיים אחרים: מחלות כמו סוכרת או מחלות אוטואימוניות עלולות להשפיע על העור ולגרום לדלקות.

 

סוגי דלקות עור נפוצים

 

אקזמה: אקזמה היא צורה נפוצה של דלקת עור המתבטאת בגירוד, פריחה אדומה וניפוח בעור. אקזמה בשפתיים היא תופעה לא נדירה הגורמת לגירוד, צריבה ולעיתים גם לסדיקה של העור ברגיון השפתיים. יש מספר סוגי אקזמה נפוצים כגון אקזמה אטופית, אקזמה יובשתית ואקזמה אלרגית.

פסוריאזיס: פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית כרונית הגורמת לצורות שכיחות של דלקת עור עם כתמים אדומים עבים מכוסים בקשקשים לבנים. ההתקפים עלולים להיות כואבים ומגרדים.

דרמטיטיס סביבתי: דרמטיטיס סביבתי הוא דלקת עור הנגרמת מחשיפה לגורמים כימיים, פיזיים או אלרגנים בסביבה. דוגמאות כוללות דלקות עור מחשיפה לשמש או דלקות עור תעסוקתיות מחשיפה לחומרים כימיים.

 

טיפול בדלקת עורית

טיפול בדלקת עורית תלוי בסוג הדלקת העור, חומרתה וגורמיה. במקרים קלים, ניתן להשתמש בתכשירים מרגיעים, משככי גירוד ומשחות קורטיקוסטרואידיות על-עוריות להקלת הסימפטומים. במקרים חמורים יותר, עשויים להידרש טיפולים כגון תרופות סיסטמיות, טיפולי אור, תרופות ביולוגיות וכדומה.

חשוב לזהות את הגורמים לדלקת העור ולנסות למנוע חשיפה להם. אצל חולי אקזמה, גורמים כגון לחץ, ההזעה ויובש יכולים להחמיר את המצב ויש לטפל בהם. במצבים אלרגיים, זיהוי האלרגן והימנעות ממנו הם חלק חשוב בשליטה על הדלקת.  

מרכיב חשוב נוסף בטיפול הוא שמירה על לחות וטיפוח העור באמצעות קרמים מרגיעים, קרם לחות ותכשירים אחרים. כמו כן, חשוב להימנע מלגרד ולמנוע פגיעה נוספת בעור.

 

מניעת דלקות עור

למניעת דלקות עור חוזרות וסיבוכים, מומלץ לשמור על היגיינה נאותה והרגלי תזונה בריאים. יש לנקות וללחלח את העור באופן סדיר ולהימנע מחשיפה מיותרת לגורמים שעלולים לגרות את העור. במצבים מסוימים, עשויה להידרש תרופה למניעה כגון תרופות אוראליות או זריקות לטיפול במחלות עור כרוניות.

 

סיכום

דלקות עור הן בעיה נפוצה עם מגוון סיבות וסוגים. חלקן קלות וזמניות וחלקן כרוניות וחמורות יותר. בין הצורות השכיחות נמנות אקזמה עם התקפים גם באזור השפתיים, פסוריאזיס ודלקות עור אלרגיות. חשוב לפנות לרופא לאבחון וקבלת הטיפול המתאים בהתאם לסוג הדלקת ולמידת חומרתה. עם הטיפול הנכון וקבלת ההנחיות הרפואיות, ניתן לשלוט על דלקות העור ולשפר את איכות החיים.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך

תפריט נגישות