פסיכולוגיה
של התמודדות

נהיגה בהשפעת תרופות – כל מה שכדאי לדעת

ענת צוות האתר
ענת צוות האתר

ענת, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

עבירת נהיגה בהשפעת תרופות מתייחסת ברוב המקרים לנהיגה בשכרות, או לצריכת סמים או תרופות חזקות. אבל אלכוהול הוא רק אחד מאינספור חומרים שעלולים לפגוע ביכולתו של הנהג לנהוג. נהיגה תחת השפעת סמים, כולל תרופות מרשם, עלולה גם להוביל לאישומים בעבירות תנועה.

זיהוי נהיגה בהשפעת תרופות

ערבוב של תרופות ונהיגה, כולל מריחואנה רפואית או תרופות מרפות שרירים שנקבעו כחוק, אינם חוקיים לנהיגה בהשפעתם, בדיוק כמו שנהיגה בשכרות מהווה עבירת תנועה. הוראות הרופא אינן הגנה בפני אישומי נהיגה בהשפעת תרופות, ויש להתייעץ עם עורך דין תעבורה במקרה של אישום.

תרופות שונות משפיעות על נהגים באופנים שונים, אבל התרופות שפוגעות בכושר השיפוט, הערנות, הריכוז או המוטוריקה, החשבים מסוכנים לא פחות, אם לא יותר מנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

בחלק מהמקרים, שוטרים שעברו הכשרה מיוחדת, ושמקפידים על הנחיות פרטניות כדי לקבוע מצב זה, בוחנים מקרוב את תנועות העיניים של הנהג, התנהגותו ורמזים אחרים שמצביעים על השפעת תרופות.

למרות שקשה להעמיד לדין נהגים שהואשמו בנהיגה תחת השפעת תרופות, החוק קובע את המצבים בהם הנהג נמצא אשם. החוקים הופכים את הנהיגה עם כמות מסוימת של תרופות בגוף, לאסורה.

השפעות פוגעות של תרופות שונות

מריחואנה רפואית. הרפיה, אופוריה, חוסר התמצאות, שינוי בתפיסת זמן ומרחב, ישנוניות, פרנויה, עלייה בקצב הלב.

מתאמפטמין. אופוריה, התרגשות, הזיות, אשליות, נדודי שינה, שליטה לקויה בדחפים, עלייה בקצב הלב, עלייה בלחץ הדם.

תרופות נוגדות דיכאון. כמה סוגים של תרופות אלו גורמות לפגיעה באופן דומה לנהיגה בשכרות.

ואליום. עשרה מיליגרם של כדור ההרגעה הפופולרי עלול לגרום לפגיעה בדומה לריכוז אלכוהול בדם, בשיעור של 0.10%.

אנטיהיסטמינים. רובם מאטים את זמן התגובה ופוגעים בקואורדינציה.

תרופות משחררות גודש. תרופות ללא מרשם שעלולות לגרום לנמנום, חרדה, וסחרחורת.

כדורי שינה. אפילו בבוקר, ההשפעות הנותרות של תרופות אלו עלולות לפגוע בנהגים.

הידרוקודון. משכך כאבים נפוץ, המרכיב העיקרי של ויקודין, דומה לאופיאטים וגורם לפגיעה בדומה למורפיום וקודאין. לאוקסיקודון יש השפעות דומות.

חלק מהתרופות שנרכשות באופן חוקי בבית מרקחת, במרשם רופא או ללא מרשם, עלולות להיות מסוכנות לנהגים באותה מידה כמו אלכוהול. במקרה של ספק, יש לבדוק תוויות אזהרות שימוש או להתייעץ עם הרופא לגבי יכולת הפגיעה של התרופה.

מעצר וקבלת סיוע משפטי

בעוד שטענות אישום נהיגה בהשפעת תרופות מורכבות יותר מהאישומים הנוגעים לנהיגה תחת השפעת אלכוהול, מכשירי בדיקה שמשמשים לאלכוהול מדויקים למדי, אבל הבדיקה הופכת להיות מורכבת יותר כאשר מעורבים חומרים אחרים.

מכיוון שקשה לשוטרים להעריך את רמת הפגיעה בכל זמן נתון, עורך דין מיומן בדיני תעבורה יספק הגנה יעילה לאישומים כאלה. אם הואשמתם באישום זה, חשוב שתיצרו קשר עם עורך דין שיש לו מוניטין מצוין בתחום, כדי לקבוע פגישת ייעוץ עוד היום.

לסיכום, אם אתם לוקחים תרופות באופן קבוע, מאוד חשוב לשים לב לכללים ולא לנהוג תחת השפעה של תרופות. לא רק שאתם מסכנים את עצמכם, אתם עוברים על החוק וגם מסכנים נהגים ונוסעים אחרים על הכביש ובדרכים. במידה והואשמתם בעבירה מהסוג הזה כלומר אתם מואשמים בנהיגה תחת השפעת תרופות, סמים או אלכוהול, כדאי מאוד לפנות לעורך דין תעבורה מקצועי שיסייע לכם להתמודד עם האישום נגדכם ולהבין מה עליכם לעשות באופן מדויק. תוכלו להיעזר ברשת האינטרנט למציאת עורך דין מתאים.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך

תפריט נגישות