פסיכולוגיה
של התמודדות

טיקים בעין שמאל – חשוב שתדעו

ענת צוות האתר
ענת צוות האתר

ענת, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

טיקים בעין, אשר מתוארים במרבית המקרים כהתכווצות מהירה ובלתי רצונית או לחילופין ככיווץ של שרירי העפעפיים, הם אירועים נפוצים ולרוב לא מזיקים שיכולים להשפיע על כל אדם. למרות העובדה כי מדובר על תופעה שעשויה להיות מטרידה, הרי שמדובר על עיוותים שחולפים לאחר תקופה מסוימת, ללא צורך בהתערבות רפואית. על כן, ראוי לציין כי הבנת היסודות והגורמים העיקריים של תופעת הטיקין בעין היא חיונית עבור כל אותם אנשים שחווים טיקים בעין שמאל לעיתים קרובות, או לתקופות ממושכות. על כך, נדבר במאמר הבא. 

 

הבנת היסודות של טיקים בעין שמאל

העין האנושית היא למעשה איבר מורכב אשר נתמך באמצעות מספר שרירים אשר שולטים בתנועתיו במהלך פתיחה וסגירה של העפעפיים באופן ישיר. על כן, ראוי לציין כי השריר אשר אחראי לסגירת העפעף, מעורב לעיתים תכופות בעיוותית שונים בעיניים. במילים אחרות – הבנת האנטומיה של העין וכן גם המבנים התומכים בה היא חיונית על מנת להבין כיצד ומדוע מתרחים עיוותים בעיניים. זאת בעוד כי ניתן לסווג טיקים בעיניים למספר סוגים שונים, בעוד כי לכל סוג המאפיינים והסיבות הייחודיות לו. למעשה, הסוג הפופולרי ביותר של טיקים בעיניים הוא מיוקימיה, תופעה אשר כוללת טיקים קלים ולעיתים בלתי מורגשים. על כן, צורות חמורות יותר של טיקים בעיניים כוללות בלפרוספזם, תופעה המערבת את שני העיניים ויכולה להשפיע בצורה משמעותית על איכות החיים של אותו אדם שסובל מהתופעה. 

 

הסיבות העיקריות לטיקים בעין

טיקים בעיניים יכולים להתרחש בעקבות מגוון סיבות, בין אם מדובר על אורח חיים מסוים ובין אם מדובר על מצבים רפואיים קודמים. על כן, בין הטריגרים הנפוצים ניתן לפגוש במתח, שהוא אחד מהסיבות העיקריות לטיקים בעיניים. למעשה, תגובתו של הגוף ללחץ יכולה להוביל למתח בשרירים, כולל שרירים שנמצאים מבסיס לעיניים. סיבה נוספת תהיה עייפות, בין אם בעקבות חוסר שינה או תקופות עבודה ממושכות. כמו כן, צריכה מופרזת של קפאין ואלכוהול נקשרת לאפיזודות מוגברות, מהסיבה הפשוטה שהם עלולים לעורר את מערכת העצבים ולגרום לטיקים. בנוסף, ראוי לציין כי מצבים רפואיים ממלאים תפקיד בכל הנוגע לטיקים בעיניים, לרבות כאשר מדובר על מצב בו הטיקים מתמשכים או לחילופין מתלווים אל תסמינים אחרים. על כן, הפרעות נוירולוגיות, מחלות עיניים ובחלק מהמקרים אף אלרגיות וזיהומים המשפיעים על העין או על האזורים שמסביב גם הם מובילים לטיקים בעיניים. 

 

יש לכם טיקים בעין שמאל שמראים סימנים כי אינם יחלפו בפרק הזמן הקרוב? מעוניינים לגשת לגורם מקצועי ומוסמך שיעניק לכם את האפשרות להבין את התמונה המלאה ולא יודעים מאיפה להתחיל? אם כך, ההמלצה שלנו תהיה לפנות לצוות המקצועי של מרכז טיקלס בכתובת tics.co.il

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך

תפריט נגישות