פסיכולוגיה
של התמודדות

התמודדות עם בדידות בגיל מבוגר

ענת צוות האתר
ענת צוות האתר

ענת, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

מהי בדידות?

בדידות הינה חוויה עצמית, אשר מתרחשת כאשר בן אדם מרגיש שיש הבדל בין הרצון והמאמצים של בן אדם ליצור אינטראקציות חברתיות, לבין הדרך שבה הרצון שלו ממומש בפועל. מכאן שיכול להיות בן אדם אשר יהיה מוקף במספר חברים אך ירגיש בדידות, ובן אדם אשר יש בחייו רק מספר חברים אך הוא אינו מרגיש בודד כלל. חשוב לדעת כי גם כאשר אדם מוקף בחברים, בני משפחה ומכרים, עדיין הוא יכול לחוש התמודדות עם בדידות, בעיקר במצבים שקורים במודע או שלא במודע כמו למשל דיכאון, התקפי חרדה ועוד. מדובר בתחושה מאוד קשה אשר פוגעת באיכות החיים שלנו ומונעת מאיתנו לתפקד כמו שהיינו רוצים.

 

שכיחותה של הבדידות בקרב בני הגיל השלישי בישראל

בדידות היא כאמור תופעה חוצה יבשות אשר חלה בעולם כולו, אך לפי מחקר אשר בוצע על ידי מכון בריאות ונפש במדינת ישראל, מדינת ישראל נמצאת במקום השני בעולם כולו באחוז האנשים המבוגרים אשר מעידים או העידו על עצמם כי הם סובלים בדידות בגילאים אלה. על פי נתונים רשמיים אשר נאספו, כשליש מאוכלוסיית בני הגיל השלישי מעידים כי הם סובלים מבדידות בעצימות כזו או אחרת. יש לציין כי ישנם גרפים ונתונים אשר מראים על קשר ישיר בין גיל מבוגר יותר, לבין סיכוי גבוה ורב יותר לחוש בדידות בארץ. הסיבה לכך היא משום שככל שאנחנו מתבגרים, קשה לנו יותר לשמור ולייצר חברויות, קשה לנו להיפתח בפני אחרים ובנוסף, אנשים מבוגרים שחשים בדידות גם מאבדים את הקרובים להם בין אם זה בן או בת זוג, בין אם זה חבר קרוב, דבר שאינו תורם לתחושות הללו כלל וכלל.

 

מהן הסיבות העיקריות לכך שבני הגיל השלישי מרגישים בדידות?

המציאות המודרנית מביאה לכך שבני אדם רבים מרגישים התרחקות מסוימות מבני משפחתם הבוגרים, כלומר מסבא וסבתא. אורח החיים המודרני מביא אנשים לכדי מצב שבו הם עסוקים מאוד במרב שעות היום, מה שבסופו של דבר בא על חשבון יצירת קשר ושמירה על קשר עם בני המשפחה הקשישים. מצד שני, בני המשפחה המבוגרים הם אנשים שבדרך כלל לא עסוקים כמעט וכלל בגיל הזה, ובעקבות כך הם נוטים לפגוש אנשים בצורה פחותה הרבה יותר בגילאים אלה.

יתר על כך, בני גיל השלישי מתאלמנים בשלב כזה או אחר, דבר אשר משאיר אותם בודדים מבן זוגם, מי שכנראה הם חלקו איתו את מרבית החיים שלהם. מצב זה יכול לשנות את התפיסה החברתית של אנשים מבוגרים רבים, שכן החל מרגע ההתאלמנות נוצר חור גדול מאוד מבחינה חברתית, אשר קשה מאוד למלא אותו במקרים רבים. חשוב לציין שהתמודדות עם מוות בגילאים אלה היא אינה רק בקרב בני הזוג, אלא שבני הגיל השלישי מאבדים מכרים וחברים רבים בגילאים אלה.

 

מהן ההשפעות העיקריות של תחושת הבדידות על אנשים מבוגרים?

על אף שבדידות היא איננה מחלה בפני עצמה, התמודדות עם בדידות יכולה במקרים רבים ולעתים קרובות להוביל לדיכאון, להזנחה עצמית, דברים אשר מגבירים את הסיכוי למחלות ומסבכים את המצב הבריאותי של קשישים רבים. על פי מחקרים רבים אשר פורסמו, אנשים שסבלו מבדידות סבלו גם כן יותר מעייפות, הרעה באיכות השינה שלהם, וכאבים חוזרים ונשנים. בנוסף על כך, מחקרים אלה מראים קשר ישיר בין תחושת בדידות לבין סיכוי למחלות שכחה כגון אלצהיימר ודימנציה. חשוב לדעת כי ניתן לטפל במצב, בעיקר אם אתם מודעים אליו.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך

תפריט נגישות