פסיכולוגיה
של התמודדות

פגיעות מיניות בתוך המשפחה – האם אפשר למנוע אותם?

ענת צוות האתר
ענת צוות האתר

ענת, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

פגיעות מיניות בתוך המשפחה עשויות להתרחש לילדים מכל מגדר, קבוצה סוציו אקונומית, דת או תרבות. למעשה, בשנים האחרונות חלה עליה רבה במודעות לגבי הנושא ואנו נחשפים למגוון של מקרים בחדשות. יחד עם זאת, חלק גדול מהמקרים המתרחשים בתוך בתי משפחות כלל לא מדווחים משלל סיבות. חשוב להבין כי אין שיטה חסינה מתקלות להגן על ילדים מפני התעללות מינית, אבל יש צעדים שאתם יכולים לנקוט בהם על מנת להפחית את הסיכון הזה.

מה אפשר לעשות עדי למנוע פגיעות מיניות בתוך המשפחה?

אם בן משפחה פוגע בילדכם, חשוב לזכור שהוא אשם, ולא אתם, ובמיוחד לא הילד. התפקיד שלכם הוא להגן על הילד בכל מצב ובכל מחיר, שכן פגיעה שכזו תשפיע בטווח הקצר והארוך על עתידו מכל ההיבטים וכל הבחינות – בהיבט החברתי, הנפשי הרגשי והפיזי. לכן, הדבר הכי חשוב במצב בו ילד נמצא בסכנה מיידית, יש ליצור קשר עם עורך דין עבירות מין. אם קיים ספק אבל ההורים חושדים שהילד נפגע, ניתן לנקוט בצעדים על מנת לבצע אומדן של המצב ולשים קץ להתעללות. מאמר זה מציג כמה אמצעי זהירות שניתן לנקוט בהם על מנת לסייע להגן על ילדיכם.

מעורבות בחיי הילד

ילדים רואים במבוגר שדואג ואחראי עליהם עוגן. מקור לפניה בכל מצב. ככל שהילד ירגיש בטוח יותר וככל שתהיה יותר פתיחות ביניכם, הסיכוי שהוא יפנה אליכם במצב כזה עולה. מעורבות פעילה בחיי ילד הופכת את סימני האזהרה להתעללות מינית בילדים לברורה יותר, ומסייעת לילד להרגיש יותר בנוח לבוא אליכם אם מישהו במשפחה פוגע בו. אם אתם רואים או שומעים משהו שגורם לדאגה, תוכלו לנקוט בפעולה על מנת להגן על ילדכם.

התעניינות בחיי היום יום של הילד

יש לשאול את הילד מה הוא עשה במהלך היום ועם מי, ולברר מי קיבל אותו בבית כשהגיע מבית הספר, המשחקים שמבוגרים במשפחה משחקים איתו, ורמת ההנאה של הילד להיות בחברת בני משפחה.

ערנות להתנהגות בני משפחה שמעורבים בחיי הילד

חשוב לדעת עם אילו בני משפחה הילד מבלה, כולל ילדים ומבוגרים, ולהתעניין לגבי הפעילויות המשותפות שלהם. מומלץ לשוחח עם הילד על האנשים האלה בפתיחות ולהתעניין בפעילויותיהם המשותפות על מנת שילדכם יוכל להרגיש בנוח לעשות אותו דבר.

יש לבחור בקפידה את בני המשפחה שמטפלים בילד, גם אם אלו מבוגרים שמשגיחים עליו לזמן קצר, או בני משפחה שמשגיחים עליו אחרי שעות הלימודים. יש להקפיד לסנן את בני המשפחה שמטפלים בילד.

מודעות לתקשורת

מקרי אלימות מינית במשפחה מסוקרים במקרים רבים בחדשות ומוצגים בתוכניות טלוויזיה. מומלץ לדבר עם הילד על הסיקורים האלו על מנת להתחיל שיחה על היכרות הילד עם מקרים דומים, ודעתו לגבי ההתנהגות המומלצת במצבים דומים.

הכרת סימני האזהרה

יש להכיר את סימני האזהרה של התעללות מינית בתוך המשפחה בילדים, ולתת את הדעת על כל שינוי עם הילד, קטן ככל שיהיה.

בין אם הפגיעה מתרחשת בילד שלכם או בילד שאתם מכירים, יש לכם את הפוטנציאל לשנות באופן משמעותי את חייו של אותו ילד על ידי התערבות.

תקשורת עם הילד

כשהילד יודע שקולו יישמע וייקחו אותו ברצינות, יש לו אומץ לדבר כשמשהו לא בסדר. ניתן להתחיל לנהל את השיחות האלה עם ילדים ברגע שהם מתחילים להשתמש במילים על מנת לדבר על רגשות. אל תדאגו אם לא התחלתם שיחות סביב נושאים אלה עם ילדכם, אף פעם לא מאוחר מדי.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך

תפריט נגישות