פסיכולוגיה
של התמודדות

הרחקת עטלפים ויונים – כל השיטות

ענת צוות האתר
ענת צוות האתר

ענת, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

גם עטלפים וגם יונים מהווים מטרד בסביבה שהם נמצאים. שניהם מאוד מלכלכים את האזור בו אנחנו נמצאים. בשונה מהיונים שעושות גם רעש, עטלפים יותר שקטים. בכל אופן, חשוב להבין כי הרחקת עטלפים שונה במהות שלה מהרחקת יונים ולא כל פתרון המתאים להרחיק עטלפים, מתאים גם להרחיק יונים. העטלפים שהכי נפוצים אצלנו כאן בישראל הם עטלפי פירות. הם לא רואים בנו בני האדם שום איום, אנחנו לא מפריעים להם וגם הסיכוי שהם ייכנסו אלינו הביתה, נמוך מאוד.

 

אז איך בכל זאת מתבצעת הרחקת עטלפים?

בעוד הרחקת יונים מתבצעת לרוב אחרי שהיונים כבר נמצאות באזור שלנו בכל מיני אמצעים כמו דוקרנים להרחקת יונים, רשתות, אמצעי סאונד וכדומה, הרחקת עטלפים מתאפשרת גם בתור מניעה. למשל,  אם תפקידו שלא לשתול בגינה או בחצר שלכם עצי פרי, יש סיכוי מאוד גבוה שהעטלפים פשוט לא יטרידו אתכם. במידה וכן יש לכם פירות על העצים, שווה לקטוף או לגזום אותם כמה שיותר מהר. פתרון נוסף שיכול להיות מצוין להרחקה ומניעה של עטלפים מראש היא באמצעות התקנה של תאורה אוטומטית. היום יש פנסים שנדלקים עם כל תנועה ולמעשה הסינוור בעצם מרחיק אותם ומונע מהם להגיע לאזור. ניתן להתקין פרוז‘קטור המשלב גלאי תנועה לכיוון שאליו העטלפים בעצם מגיעים. חשוב להבין כי מכשירים מהסוג הזה לא פוגעים בעטלפים, הם פשוט מרחיקים אותם.

 

מסוכן או לא מסוכן?

אמנם במהות שלהן, היונים לא מסוכנות, אבל הן כן מביאות איתן המון סוגים של מחלות. בצואה שלהן יש חיידקים רבים והם יכולים לגרום לזיהום ולהיווצרות קשת רחבה של מחלות. בנוסף, היונים נושאות עליהן כינים. לעומת זאת, עטלפים אינם מסוכנים בכלל ובשונה מהיונים הם גם לא מעבירים מחלות. חשוב גם לדעת כי לעטלפים יש תפקיד אקולוגי מאוד חשוב ומשמעותי בסביבה שלנו, הם סוג של ”מדבירים טבעיים“. הצואה שלהם חיונית מאוד לשמירה על המערכת האקולוגית והם תורמים לתהליך האבקה של הפרחים.

 

האם ניתן להרחיק גם עטלפים וגם יונים?

כן בהחלט כן. במידה ואתם סובלים גם מפגיעה ולכלוך של עטלפים וגם מרעש ולכלוך שהיונים עושות, ניתן להרחיק את שניהם במקביל. מה שחשוב לזכור הוא שבדרך כלל היונים והעטלפים לא מגיעים לאותם אזורים. כלומר, עטלפים לרוב יימשכו לפירות העץ ואז ילכלכו אתה קירות החיצוניים של הבית. היונים לעומת זאת, מחפשות לקנן ולכן הן פונות לאזורים כמו מסתורי כביסה, מרפסות, גגות רעפים וכדומה.

 

למעשה, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא למעשה למצוא מדביר שמבין בשני התחומים הללו ויוכל למצוא לכם פתרון לשני המצבים. יש פתרון אחד שיכול להתאים לשני סוגי המזיקים וזה הרחקת של ציפורים באמצעות סאונד. מדובר במכשיר ייחודי הפועל על חשמל ומשדר תדרים קוליים שאנחנו בני האדם לא יכולים לשמוע, אבל הם נרתעים ממנו. הדבר הכי חשוב כדי שהפתרון שמתאימים להרחקה אכן יפעל, הוא לבדוק את הבעיה לעומק, לבחון את השטח אליו המזיקים מגיעים ולפי זה להתאים את הפתרון.

 

מי רשאי לבצע הרחקה של עטלפים ויונים?

כל מדביר מוסמך ומורשה עם ניסיון בהרחקת יונים ועטלפים שמחזיק בטכנולוגיות ואמצעים המתאימים יכול להרחיק גם עטלפים וגם יונים. כל עוד מתבצעת אך ורק הרחקה ולא הריגה, רשות הטבע והגנים לא מונעת את זה. אסור לפגוע לא בעטלפים ולא ביונים על פי החוק משום שהם מהווים ערך טבע ולכן אסור לזלזל בזה.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך

תפריט נגישות