פסיכולוגיה
של התמודדות

טראומה מינית

ענת צוות האתר
ענת צוות האתר

ענת, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

מכל עבירות המין הקיימות במשפט הפלילי אין ספק שעבירות על רקע מיני נחשבות למורכבות והמסוכנות ביותר. גם אם אין מדובר באלימות פיזית קשה או במקרים אפשר למות מהן – הטראומה שתיחקק בקרב הקורבן היא כזאת שיש בה כדי להטות לחלוטין את מסלול החיים שלו ולגרום לו להיות אדם בעל חששות רבים, כזה שלא נותן אמון בבני אדם אחרים וכזה שיהיה לו קשה מאד, עד כדי בלתי אפשרי ממש ליצור מערכות יחסים תקינות עם אנשים. טראומה מינית היא הטראומה שתישאר במידה והמקרה שקרה לא יעובד בצורה נכונה שמותאמת לגילו או גילה של הקורבן. לא מעט אנשים שעברו תקיפות מיניות מוצאים את עצמם במצב שבו הם לא יכולים או מצליחים לקיים חיים נורמליים ואם מדובר בילדים או בבני נוער הם בהחלט יחשבו ככאלה בסיכון.

 

הקשר בין סיכון לבין טראומה מינית

ילדים ובני נוער שהורחקו מהבית שלהם או שעברו תקיפה מינית בגיל כלשהו (ולצורך עניין זה אין זה משנה אם מדובר בתקיפה חד פעמית או בכזאת שחזרה על עצמה) לא תמיד יצליחו לשקם את החיים שלהם והטראומה המינית שלהם תיתן את אותותיה בכל סיטואציה במהלך החיים שלהם. מי שבוחר למשל עבודה עם נוער בסיכון לוקח בחשבון שייתכן והוא ימצא את עצמו מסייע לנער או נערה במגוון גילאים ותהיה מוטלת עליו האחריות הגדולה והכבדה של מתן עזרה, סיוע ותמיכה בהשבת אמון, בקיום יחסים תקינים עם אנשים אחרים ואפילו בלקיחת חלק במערכת יחסים זוגית אינטימית בריאה המבוססת על אמון ועל יחסים טובים וחיוביים. חשוב מאד לסייע להם לעבד את הטראומה שחוו כדי שיוכלו לנסות להשאיר אותה מאחור כדי להמשיך הלאה בחיים הבוגרים שלהם.

 

החשיבות של מתן סיוע אישי ונפשי

אין זה פשוט להתגבר על טראומה מינית ולא בכדי נדרשים לשם כך אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. הם צריכים להיות מנוסים ולהכיר לעומק את התחום וזה מה שיבטיח שהם יצליחו לתת את המענה האישי והפרטני לכל נער או נערה שהם מסייעים להם. אנשים אלה יכולים להיות הדמות המשמעותית שבעזרתה אותם נערים ונערות יצליחו להתגבר על מה שקרה להם ולהצליח לפתח שגרת חיים רגילה ונורמלית ככל האפשר. לפעמים זה בדיוק מה שהם יצטרכו – את מי שיראה להם שאפשר להאמין בבני אדם ואפשר לפתח מערכות יחסים חברתיות תקינות וחיוביות. 

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך

תפריט נגישות